• Research on the implementation of innovative and high-tech approaches for the management of biological agro-ecosystems, including the adaptation of a new Decision Support System for organic production of country-priority crops, varieties and hybrids.
• Investigation of the quality of organic production by certain key industry and consumer parameters (e.g. elemental composition, bio-active substances and pharmacological value).
• Development of models for research, as well as models for management, of country-priority food systems (production of priority crops, varieties and hybrids, processing and storage of valuable economic and consumer qualities, extraction of biologically active substances for the pharmacological industry) in sustainable economic units.

Иновативни и високо технологични подходи за управление на биологични агроекосистеми. Прецизното земеделие и неговите интелигентни техники стават актуални в края на 20-ти век, с цел оптимизиране на инвестициите и приходите в производството на земеделските култури. То предлага устойчиво решение за преодоляване на препятствията в растежа на културите, променящите се цени на селскостопанските продукти и влиянието върху околната среда. В земеделските екосистеми се проявяват множество променливи: параметрите на почвеното плодородие, растенията, биомасата, нивото на хлорофил и др. Тези променливи са пряко обвързани с производителността и рентабилността на културите. Прецизното земеделие има за цел да идентифицира тези променливи, за да бъде разбран произхода на въздействията и набелязване на действия за съответстващо адаптиране на земеделските практики. Възможностите на съвременната техника да осигурява качествени изображения в различни части на електромагнитния спектър (видимия светлинен спектър, в диапазона на инфрачервения спектър и на СВЧ) позволяват постоянно наблюдение на земеделските площи и оценка на състоянието на посевите в различните фази от развитието им. Изображенията осигуряват данни за оценка на влажността и температурата на почвата, както и за състоянието на водния и хранителния режими на растенията, с което се прогнозира развитието им и очакваните добиви далече преди прибирането на реколтата. Многоспектърните изображения, най-новата от техниките в услуга на прецизното земеделие, предоставят на потребителя интегрална информация за състоянието и развитието на културите. През последното десетилетие на пазара се появиха така наречените малки дронове. Те са оборудвани с вградени сензори, които са интегрирани с автопилота и дистанционното управление. Те са на достъпни цени, с голяма надеждност, достатъчен работен обхват на полета и висока ефективност. Сензорите включват широк диапазон от жироскопично стабилизирани камери, включително такива с висока резолюция, с оптичен зум, както и мултиспектрални камери и термални камери. Получените изображения могат да се организират (сглобяват) в мозайки с реални географски координати, кoито от своя страна да се анализират в GIS среда с привързани към с реални граници площи.
Използването им предизвика кардинални промени в прецизното земеделие. Особено широко се използват мултиспектралните изображения. В оптималните случаи, при комбиниране на преки полеви данни с дистанционни данни (от снимки с дронове и сателити) могат да се създадат алгоритми за разпознаване на ключови състояния и промени в селскостопанските култури, с необходимата точност и мащаб.
През последните години дистанционните методи за обследване на посевите по тяхната спектрално-отразителна способност започват да се прилагат и за целите на биологичното земеделие. Едни от перспективните направления свързани с използването на аерозаснемане (дронове) са: анализ на прецизното плодородие на почвата по спектрални характеристики, състоянието на посевите, локализация и отчитане на повредени и слаби растения, включително и от болести и неприятели, участъци със силно заплевеляване и прогноза на добива.
С помощта на дистанционното наблюдение могат да бъдат разграничени посевите с конвенционално и биологично производство. Площите, които се отглеждат по биологичен начин трябва да бъдат сертифицирани, за да се разграничат от конвенционалните и за да бъде изградено доверие в потребителите на биологични продукти. В ЕС и у нас сертифицирането и текущия контрол са задължителни за биофермерите, които искат да се възползват от финансовата помощ, предвидена по ПРСР. Процедурите по контрол на биологичните полета чрез наблюдения на място и лабораторни изследвания са комплицирани, трудоемки и скъпоструващи. В момента, сертификатите за контрол са базират основно на проверката на текущата документация, счетоводните записи на фермерите и подписваните от тях ежегодно декларации. Много малка част от парцелите са обстойно обследвани. Съвременните дистанционни методи на изследване представляват важен потенциал за осигуряване на ефективни, евтини, бързи и реални наблюдения и контрол на биологичните парцели. Преимущества на дистанционото обследване са висока оперативност и производителност, достоверност на информацията и възможност за използване в трудни условия (след дъжд, сняг и др.).
Има проучвания, които се основават на предположение, че конвенционално и биологично произведени култури имат различни биохимични и физиологични показатели, тъй като подходите в торенето, растителната защита и други методи са много различни. За сега са налице ограничен брой изследвания с помощта на дистанционни наблюдения, които потвърждават това предположение (Denis and Tychon, 2015). Дистанционната оценка на състоянието на посевите се отчита с помощта на вегетативен индекс NDVI (Normalized Difference Vegetation Index), който зависи от плътността на посева, фазата на развитие и височината на растенията, листната площ, съдържанието на хлорофил и други фактори. У нас досега не са провеждани изследвания, свързани с използване на дистанционни методи за обследване на културите и площите, отглеждани по биологичен начин.

1. Изследвания върху внедряването на иновативни и високо технологични подходи за управление на биологични агроекосистеми, включващи адаптиране на нова система за управление (Decision Support System) за биологично производство на приоритетни за страната култури, сортове и хибриди.
ДЕЙНОСТИ:
1.1. Алгоритми за разграничаване на конвенционално и биологично отглеждани земеделски култури при използване на данни от полеви замервания, аеро снимки от дрон и сателитни изображения от Sentinel 2.

2. Изследване на качеството на био-продукцията по определени ключови за индустрията и потребителите параметри.
ДЕЙНОСТИ:
2.1. Нови генотипове български домати с повишено антиоксидантно съдържание и подобрени вкусови качества на плодовете.
2.2. Изследване на качеството на био-продукция от камелина (Camelina sativa).
2.3. Биологично активни компоненти и бионаличност на есенциални и токсични елементи в български растителни видове: скоруша (Sorbus domestica L.) – плод и бъз (Sambucus nigra Linn.) – цвят.

3. Разработване на модели за изследвания, както и модели за управление на приоритетни за страната хранителни системи (производство на приоритетни култури, сортове и хибриди, преработка и съхранение на ценни стопански и потребителски качества, извличане на биологично активни вещества за фармакологичната индустрия) в устойчиви стопански единици.
ДЕЙНОСТИ:
3.1. Разработване на модел за контролирано биологично отглеждане на ценни видове лечебни растения от семейство Lamiaceae (Sideritis scardica Griseb., Micromeria dalmatica Benth. и Thymus longedentatus (Degen & Urum.) Ronniger)
3.2. Моделно изследване на биологично отглеждане и преработка на биомаса богата на биологично активни вещества от Calendula officinalis и Origanum heracleoticum.
3.3. Скрининг на нови биологично-активни вещества от растителни екстракти с фармакологична стойност.
3.4. Оптимизиране на оценката на качество на биологично-активни вещества в храни, лечебни и ароматни растения посредством използване на in silico (компютърно подпомогнати) подходи.

Ръководител на Работния пакет Проф. дбн Иван Атанасов, Агробиоинститут, ССА
Членове на научния колектив проф. д-р Андон Василев – АУ
доц. д-р Божин Божинов – АУ
доц. д-р Марина Марчева – АУ
гл. ас. д-р Силвия Василева – АУ
чл.-кор. проф. дн Христо Найденски – БАН-ИМикБ
проф. д-р Вълко Бисерков – БАН-ИБЕИ
проф. д-р Илза Пъжева – БАН-ИБФБМИ
проф. д-р Ира Станчева – БАН-ИФРГ
проф. д-р Таня Пенчева – БАН-ИБФБМИ
проф. д-р Страхил Берков – БАН-ИБЕИ
доц. д-р Иванка Цаковска – БАН-ИБФБМИ
доц. д-р Марина Станилова – БАН-ИБЕИ
доц. д-р Мария Генева – БАН-ИФРГ
доц. д-р Милена Николова – БАН-ИБЕИ
доц. д-р Пенка Петрова – БАН-ИМикБ
доц. д-р Петко Денев – БАН-ИОХЦФ
доц. д-р Светлана Момчилова – БАН-ИОХЦФ
гл. ас. д-р Ива Дойчева – БАН-ИБЕИ
гл. ас. д-р Ина Анева – БАН-ИБЕИ
гл. ас. д-р Йордан Георгиев – БАН-ИОХЦФ (млад учен, постдокторант)
гл. ас. д-р Малина Делчева – БАН-ИБЕИ
гл. ас. д-р Манол Огнянов – БАН-ИОХЦФ (млад учен, постдокторант)
гл. ас. д-р Мая Захариева – БАН-ИМикБ
гл. ас. д-р Петя Великова – БАН-ИМикБ (млад учен)
гл.ас. д-р Яна Николова – БАН-ИОХЦФ
д-р Събина Танева – БАН-ИОХЦФ (млад учен, постдокторант)
докторант Владимир Илинкин – БАН-ИБЕИ
докторант Людмила Димитрова – БАН-ИМикБ (млад учен)
специалист: Петко Алов – БАН-ИБФБМИ
проф. д-р Виолета Божанова – ССА
проф. дн Иван Атанасов – ССА
доц. д-р Василена Манева – ССА
доц. д-р Даниела Ганева – ССА
доц. д-р Дина Атанасова – ССА
доц. д-р Здравка Петкова – ССА
доц. д-р Иванка Тринговска – Мендева – ССА
доц. д-р Катя Узунджалиева – ССА
доц. д-р Красимир Русанов – ССА
доц. д-р Пенка Вълчинкова – ССА
доц. д-р Славка Калъпчиева – ССА
гл. ас д-р Катерина Стефанова – ССА
гл.ас. д-р Минка Колева – ССА
гл. ас. д-р Стоян Георгиев – ССА
ас. д-р Цветелина Загорчева – ССА (млад учен)
докторант Марина Алексеева – ССА
докторант Мила Русанова – ССА
инж. Любка Реселешка – ССА
проф. д-р Ирина Караджова – СУ
гл. ас. д-р Елисавета Младенова – СУ
докторант Виолета Бояджиева – СУ
чл.-кор. проф. дтн Атанас Павлов – УХТ
проф. дтн Алберт Кръстанов – УХТ
доц. д-р Васил Георгиев – УХТ
доц. д-р Даша Михайлова – УХТ
гл. ас. д-р Магдалена Стоянова – УХТ
гл. ас. д-р Радка Вранчева – УХТ (постдокторант)
д-р инж. Мария Бръзкова – УХТ (млад учен, постдокторант)

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.